Μικρές Αγγελίες - Kleinanzeigen                Επαγγελματικός Οδηγός - Branchenbuch

Πρεμιέρα με το ''αριστερό'' ο Ολυμπιακός στο Τσάμπιονς Λιγκ

Ο Ολυμπιακός σε ένα εφιαλτικό πρώτο μέρος στο Γεώργιος Καραϊσκάκης δέχτηκε τρία γκολ από την Σπόρτινγκ,  θα μπορούσε να δεχτεί και άλλα κινδυνεύοντας με βαριά ήττα, όμως στο τέλος κατάφερε να μαζέψει  το σκορ, και όπως ήρθαν τα πράγματα να πάρει μία  βελούδινη ήττα με 3-2 στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Σπόρτινγκ σόκαρε τον Ολυμπιακό μόλις στο πρώτο λεπτό ανοίγοντας το σκορ,  ύστερα από την εκτέλεση φάουλ του Ακούνια και την κεφαλιά του Ντουμπιά με τον Ένγκελς και τον Καπίνο να μην αντιδρούν σωστά.

Πριν καλά καλά μπορέσει να συνέλθει ο Ολυμπιακός ήρθε το 0-2, μετά το λάθος του Οτζιτζα Οφόε,  η μπάλα πήγε στον Ντουμπιά την έβγαλε στον Ζέλσον Μάρτινς που έκανε ιδανικό πλασέ καθώς ήταν μόνος του απέναντι στον Καπίνο για να σκοράρει στο 13'. Στο 18' ο Μπρούνο Φερνάντες είχε δοκάρι μετά από΄σουτ ενώ στο 23' ο Κόατες βγήκε τετ α τετ για να αποκρούσει με το πόδι ο Καπίνο.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το πρώτο σουτ  στο 26’ με τον Οφόε.  Ενώ τα σουτ του Καρσελά στο 27’ και  Φορτούνη στο 31’ δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικά  για την αντίπαλη εστία. Εν αντιθέσει με τους πορτογάλους, οι οποίοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, καθώς είχαν στο 40’  και άλλο δοκάρι σε αντεπίθεσή με τον Ζέλσον,  για να έρθει στο 43’ ο Μπρούνο Φερνάντες  να κάνει το 0-3.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Χάσι πέρασε τον Ζντιέλαρ αντί του Φορτούνη στον αγωνιστικό χώρο και με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, τίποτα δεν άλλαζε στο "Γ. Καραϊσκάκης". Ο Κοάτες με σωτήρια επέμβαση δεν άφησε τον Τζούρτζεβιτς να σκοράρει στο 61' και δύο λεπτά αργότερα ο Εμενίκε καθυστέρησε να εκτελέσει εντός περιοχής με μοναδικό κέρδος ένα κόρνερ.

Η Σπόρτινγκ κρατούσε δίχως κανένα πρόβλημα το προβάδισμα της και μάλιστα έφτασε κοντά στο γκολ δύο φορές στο 88ο λεπτό. Πρώτα ο Καπίνο σταμάτησε τον Ντοστ σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ και στην εκτέλεση του κόρνερ ο Ολλανδός φορ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά.

Μια καταπληκτική προσπάθεια και εκτέλεση του Πάρντο μέσα από την περιοχή έφερε τη μείωση του σκορ σε 1-3 για τους "ερυθρόλευκους" και ο Κολομβιανός με εκπληκτικό εναέριο σουτ, σκόραρε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για το 2-3!